Skip to content

Cost of Living in Wiener Neustadt | Austria

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1648
$4005
🛋️ Without rent
$585
$1744
🏨 Rent & Utilities
$1063
$2261
🍽️ Food
$389
$1057
🚐 Transport
$58.9
$160
💳 Monthly salary after tax
$1754
🏙️ Population
44.5k

The average cost of living in Wiener Neustadt is $1648, which is in the top 22% of the most expensive cities in the world, ranked 1962nd out of 9294 in our global list and 1st out of 26 in Austria.

The median after-tax salary is $1754, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 4862nd (TOP 53%) in the list of best places to live in the world and 24th best city to live in Austria. With an estimated population of 44.5k, Wiener Neustadt is the 11th largest city in Austria.

✈️ Closest airport3 kmWiener Neustadt East Airport
😷 Air qualityModerate12.4 µg/m³
🎓 Best university rank4342University College of Teacher Education Lower Austria
Cost of living in Wiener Neustadt infographic

Prices in Wiener Neustadt

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$5.82
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$57
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.31
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.06
☕ Cappuccino
$2.91
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.77

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.25
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.09
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.83
🥚 Eggs, x12
$3.17
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.63
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$20.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.37
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.5
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.43
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.72
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.25
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.21
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.56
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.94
🚬 Cigarette pack
$6.15
💊 Cold medicince, 1 week
$12.9
🧴 Hair Shampoo
$3.37
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.85
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.27

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.88
🎟️ Monthly ticket local transport
$57.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.6
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.33

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1573
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$767
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1318
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2257
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$105
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$161
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$29.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.49%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$10045
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$8307

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$72.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$80.3
💇 Haircut, simple
$19
👖 Brand Jeans
$77.5
👟 Brand Sneakers
$59.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$156
🏫 International Primary School, 1 year
$4867