Skip to content

Cost of Living in Modling | Austria

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1356
$3866
🛋️ Without rent
$765
$2340
🏨 Rent & Utilities
$592
$1526
🍽️ Food
$553
$1463
🚐 Transport
$65.1
$168
💳 Monthly salary after tax
$2548
🏙️ Population
20.6k

The average cost of living in Modling is $1356, which is in the top 33% of the most expensive cities in the world, ranked 2987th out of 9294 in our global list and 13th out of 26 in Austria.

The median after-tax salary is $2548, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 1791st (TOP 20%) in the list of best places to live in the world and 8th best city to live in Austria. With an estimated population of 20.6k, Modling is the 26th largest city in Austria.

✈️ Closest airport21 kmVienna International Airport
😷 Air qualityGood11.5 µg/m³
🎓 Best university rank94University of Vienna
Cost of living in Modling infographic

Prices in Modling

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$62.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.67
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.97
☕ Cappuccino
$4.5
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$3.36

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.3
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.8
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.25
🥚 Eggs, x12
$4.09
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$14.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.59
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$3.36
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.5
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.59
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.4
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.81
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.66
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.2
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.75
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.83
🚬 Cigarette pack
$6.81
💊 Cold medicince, 1 week
$12.8
🧴 Hair Shampoo
$3.37
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.83
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.27

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.69
🎟️ Monthly ticket local transport
$89.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14.6
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.3

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$503
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$457
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1341
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1345
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$103
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$159
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$22.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.94%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5684
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$5183

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$67.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$80.3
💇 Haircut, simple
$18.8
👖 Brand Jeans
$68
👟 Brand Sneakers
$90.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$564
🏫 International Primary School, 1 year
$9607