Cost of Living in Ipiales

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$446
$1082
🛋️ Without rent
$248
$752
🏨 Rent & Utilities
$198
$331
🍽️ Food
$161
$427
🚐 Transport
$32.3
$88.1
💳 Monthly salary after tax
$311
😀 Quality of life
28
🏙️ Population
109K

The average cost of living in Ipiales is $446, which is in the top 7% of the least expensive cities in the world, ranked 8599th out of 9294 in our global list and 28th out of 50 in Colombia.

The median after-tax salary is $311, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 8284th (TOP 89%) in the list of best places to live in the world and 37th best city to live in Colombia. With an estimated population of 109K, Ipiales is the 46th largest city in Colombia.

✈️ Closest airport5 kmSan Luis Airport
😷 Air qualityModerate18.2 µg/m³
🎓 Best university rank8410State Polytechnic University of Carchi
Cost of living in Ipiales infographic

Share this infographic!

Prices in Ipiales

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$2.79
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$11.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.42
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.94
 Cappuccino
$1.14
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.65
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$184
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$121
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$347
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$221
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$38.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$58.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$26
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.74%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$826
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$713
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.6
🎟️ Monthly ticket local transport
$29.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$11.5
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.72
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.67
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.66
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
🥚 Eggs, x12
$1.32
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$2.97
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.08
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$3.93
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.5
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.84
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.76
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.44
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.09
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.8
🚬 Cigarette pack
$1.69
💊 Cold medicince, 1 week
$4.31
🧴 Hair Shampoo
$3.31
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.48
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.13
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$21
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.86
👩‍⚕️ Doctor's visit
$22.1
💇 Haircut, simple
$3.27
👖 Brand Jeans
$43
👟 Brand Sneakers
$59.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$120
🏫 International Primary School, 1 year
$2798

Ipiales hotels map