Cost of Living in Arequipa

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$460
$1089
🛋️ Without rent
$278
$847
🏨 Rent & Utilities
$182
$242
🍽️ Food
$174
$463
🚐 Transport
$50.1
$136
💳 Monthly salary after tax
$407
🏙️ Population
1.01M

The average cost of living in Arequipa is $460, which is in the top 8% of the least expensive cities in the world, ranked 8521st out of 9294 in our global list and 20th out of 32 in Peru.

The median after-tax salary is $407, which is enough to cover living expenses for 0.9 months. Ranked 6693rd (TOP 73%) in the list of best places to live in the world and 5th best city to live in Peru. With an estimated population of 1.01M, Arequipa is the 3rd largest city in Peru.

✈️ Closest airport8 kmRodriguez Ballon International Airport
😷 Air qualityModerate17.6 µg/m³
🎓 Best university rank2490Santa Maria Catholic University
Cost of living in Arequipa infographic

Share this infographic!

Prices in Arequipa

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.39
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$11.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.78
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.49
☕ Cappuccino
$3.2
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.51

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$224
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$132
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$303
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$177
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$15.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$23.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$16.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
12.25%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1416
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1037

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.24
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.02
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.82

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.01
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.36
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.36
🥚 Eggs, x12
$1.38
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.96
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.17
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.51
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.46
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.68
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.95
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.26
🚬 Cigarette pack
$3.45
💊 Cold medicince, 1 week
$5.73
🧴 Hair Shampoo
$3.42
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.03
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.07

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$25.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$19
💇 Haircut, simple
$4.08
👖 Brand Jeans
$39.1
👟 Brand Sneakers
$56
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$197
🏫 International Primary School, 1 year
$2695