Skip to content

Cost of Living in Resistencia | Argentina

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$368
$857
🛋️ Without rent
$214
$611
🏨 Rent & Utilities
$154
$246
🍽️ Food
$164
$431
🚐 Transport
$21.9
$61.5
💳 Monthly salary after tax
$470
🏙️ Population
292k

The average cost of living in Resistencia is $368, which is in the top 3% of the least expensive cities in the world, ranked 8953rd out of 9294 in our global list and 118th out of 123 in Argentina.

The median after-tax salary is $470, which is enough to cover living expenses for 1.3 months. Ranked 5571st (TOP 60%) in the list of best places to live in the world and 14th best city to live in Argentina. With an estimated population of 292k, Resistencia is the 14th largest city in Argentina.

✈️ Closest airport7 kmResistencia International Airport
😷 Air qualityModerate14.6 µg/m³
🎓 Best university rank1114Northeast National University
Cost of living in Resistencia infographic

Prices in Resistencia

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.04
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$21.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.92
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.53
☕ Cappuccino
$1.93
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.12

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.84
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.84
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.38
🥚 Eggs, x12
$0.98
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.11
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.61
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.64
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.8
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.25
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.59
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.3
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.57
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.94
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$2.73
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.81
🚬 Cigarette pack
$1.23
💊 Cold medicince, 1 week
$2.7
🧴 Hair Shampoo
$1.52
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.81
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.98

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.27
🎟️ Monthly ticket local transport
$8.93
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.53
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.79

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$170
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$93.6
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$279
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$159
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$32.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$50.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$12.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
30.72%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1494
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1209

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$7.16
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.94
👩‍⚕️ Doctor's visit
$9.97
💇 Haircut, simple
$1.84
👖 Brand Jeans
$17.9
👟 Brand Sneakers
$26.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$28
🏫 International Primary School, 1 year
$2156