Cost of Living in Barueri

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$811
$2082
🛋️ Without rent
$422
$1390
🏨 Rent & Utilities
$389
$691
🍽️ Food
$280
$739
🚐 Transport
$45.7
$120
💳 Monthly salary after tax
$725
😀 Quality of life
47
🏙️ Population
280K

The average cost of living in Barueri is $811, which is in the top 32% of the least expensive cities in the world, ranked 6315th out of 9294 in our global list and 14th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $725, which is enough to cover living expenses for 0.9 months. Ranked 6516th (TOP 70%) in the list of best places to live in the world and 35th best city to live in Brazil. With an estimated population of 280K, Barueri is the 95th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport 24 km Campo de Marte Airport
😷 Air quality Moderate 14.6 µg/m³
🎓 Best university rank 675 Federal University of Sao Paulo
Cost of living in Barueri infographic

Share this infographic!

Prices in Barueri

Prices for goods and services in Barueri are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$6.19
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$31.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.35
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.67
 Cappuccino
$1.89
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.28
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$495
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$279
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$708
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$575
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$43.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$67.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$22.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
10.18%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1648
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1774
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.15
🎟️ Monthly ticket local transport
$37.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.96
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.27
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.89
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.02
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.32
🥚 Eggs, x12
$2.16
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.09
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.82
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.6
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.2
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.11
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.49
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.24
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.96
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.48
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.74
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.27
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.68
🚬 Cigarette pack
$2.48
💊 Cold medicince, 1 week
$5.58
🧴 Hair Shampoo
$3.27
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.32
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.05
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.38
👩‍⚕️ Doctor's visit
$43
💇 Haircut, simple
$7.74
👖 Brand Jeans
$51.7
👟 Brand Sneakers
$92.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$395
🏫 International Primary School, 1 year
$12172

Cost of living in other countries

Cost of living