Cost of Living in Franca

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$578
$1585
🛋️ Without rent
$398
$1328
🏨 Rent & Utilities
$181
$256
🍽️ Food
$261
$688
🚐 Transport
$53.3
$142
💳 Monthly salary after tax
$475
😀 Quality of life
32
🏙️ Population
359K

The average cost of living in Franca is $578, which is in the top 15% of the least expensive cities in the world, ranked 7901st out of 9294 in our global list and 334th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $475, which is enough to cover living expenses for 0.8 months. Ranked 8131st (TOP 87%) in the list of best places to live in the world and 180th best city to live in Brazil. With an estimated population of 359K, Franca is the 73rd largest city in Brazil.

✈️ Closest airport 77 km Leite Lopes Airport
😷 Air quality Moderate 13.3 µg/m³
🎓 Best university rank 6053 University of Franca
Cost of living in Franca infographic

Share this infographic!

Prices in Franca

Prices for goods and services in Franca are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$6.59
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$29.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.61
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.69
 Cappuccino
$1.8
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.34
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$124
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$127
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$269
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$163
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$34.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$52.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
12.61%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1376
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1000
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.98
🎟️ Monthly ticket local transport
$34.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$8.4
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.06
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.21
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.4
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.99
🥚 Eggs, x12
$2.22
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.5
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.41
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.04
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.83
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.51
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.16
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.64
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.31
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.44
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.41
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.66
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.07
🚬 Cigarette pack
$1.93
💊 Cold medicince, 1 week
$4.87
🧴 Hair Shampoo
$2.69
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.11
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.94
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$13.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.66
👩‍⚕️ Doctor's visit
$46.8
💇 Haircut, simple
$5.55
👖 Brand Jeans
$50.8
👟 Brand Sneakers
$78.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$399
🏫 International Primary School, 1 year
$11859

Cost of living in other countries

Cost of living