Cost of Living in Recife

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$744
$1977
🛋️ Without rent
$404
$1396
🏨 Rent & Utilities
$340
$582
🍽️ Food
$235
$618
🚐 Transport
$84.9
$222
💳 Monthly salary after tax
$630
😀 Quality of life
43
🏙️ Population
1.66M

The average cost of living in Recife is $744, which is in the top 29% of the least expensive cities in the world, ranked 6619th out of 9294 in our global list and 43rd out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $630, which is enough to cover living expenses for 0.8 months. Ranked 6830th (TOP 73%) in the list of best places to live in the world and 38th best city to live in Brazil. With an estimated population of 1.66M, Recife is the 9th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport 9 km Recife/Guararapes - Gilberto Freyre International Airport
😷 Air quality Excellent 7 µg/m³
🎓 Best university rank 609 Federal University of Pernambuco
Cost of living in Recife infographic

Share this infographic!

Prices in Recife

Prices for goods and services in Recife are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$4.21
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$17
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.99
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.77
 Cappuccino
$2.38
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.93
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$413
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$217
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$709
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$400
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$65.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$102
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$18
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.93%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1715
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1067
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.01
🎟️ Monthly ticket local transport
$38
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.89
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.07
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.13
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.82
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.82
🥚 Eggs, x12
$3.02
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.03
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.35
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.65
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.95
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.31
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.06
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.17
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.45
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.79
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.93
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.04
🚬 Cigarette pack
$2.31
💊 Cold medicince, 1 week
$5.17
🧴 Hair Shampoo
$2.93
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.27
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.09
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$16
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.53
👩‍⚕️ Doctor's visit
$42
💇 Haircut, simple
$8.83
👖 Brand Jeans
$54.1
👟 Brand Sneakers
$80.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$346
🏫 International Primary School, 1 year
$18975

Cost of living in other countries

Cost of living

Recife Cost of Living comparisons