Skip to content

Cost of Living in Ananindeua | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$494
$1085
🛋️ Without rent
$263
$823
🏨 Rent & Utilities
$231
$262
🍽️ Food
$157
$411
🚐 Transport
$47.3
$127
💳 Monthly salary after tax
$333
🏙️ Population
511k

The average cost of living in Ananindeua is $494, which is in the top 16% of the least expensive cities in the world, ranked 7765th out of 9294 in our global list and 49th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $333, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 6794th (TOP 74%) in the list of best places to live in the world and 37th best city to live in Brazil. With an estimated population of 511k, Ananindeua is the 38th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport12 kmVal de Cans/Julio Cezar Ribeiro International Airport
😷 Air qualityModerate15.1 µg/m³
🎓 Best university rank853Federal University of Para
Cost of living in Ananindeua infographic

Prices in Ananindeua

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$11.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.73
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.04
☕ Cappuccino
$1.4
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.83

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.75
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.47
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.47
🥚 Eggs, x12
$1.05
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.96
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.6
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.89
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.23
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.99
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.38
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.18
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.03
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.7
🚬 Cigarette pack
$1.81
💊 Cold medicince, 1 week
$2.72
🧴 Hair Shampoo
$3.12
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.32
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.94

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.75
🎟️ Monthly ticket local transport
$25.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.82
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.75

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$224
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$145
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$229
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$143
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$56.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$88
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$13.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.88%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1121
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$654

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$13.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.02
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11.1
💇 Haircut, simple
$2.59
👖 Brand Jeans
$46.9
👟 Brand Sneakers
$84.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$191
🏫 International Primary School, 1 year
$5005