Skip to content

Cost of Living in Pinheiro | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$450
$1145
🛋️ Without rent
$256
$815
🏨 Rent & Utilities
$194
$330
🍽️ Food
$165
$436
🚐 Transport
$27
$71.3
💳 Monthly salary after tax
$327
🏙️ Population
78.2k

The average cost of living in Pinheiro is $450, which is in the top 11% of the least expensive cities in the world, ranked 8263rd out of 9294 in our global list and 228th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $327, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 8691st (TOP 94%) in the list of best places to live in the world and 316th best city to live in Brazil. With an estimated population of 78.2k, Pinheiro is the 296th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport95 kmMarechal Cunha Machado International Airport
😷 Air qualityModerate15.2 µg/m³
Cost of living in Pinheiro infographic

Prices in Pinheiro

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.57
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$17
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.74
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.38
☕ Cappuccino
$1.19
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.84

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.59
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.85
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🥚 Eggs, x12
$1.19
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.95
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.42
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.81
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.93
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.39
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.2
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.84
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.96
🚬 Cigarette pack
$1.82
💊 Cold medicince, 1 week
$3.76
🧴 Hair Shampoo
$2.64
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.07
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.79

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.75
🎟️ Monthly ticket local transport
$32
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.84
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.8

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$185
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$126
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$340
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$233
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$36.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$55.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.96%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1023
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$612

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.44
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.7
💇 Haircut, simple
$4.21
👖 Brand Jeans
$34.8
👟 Brand Sneakers
$60.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$184
🏫 International Primary School, 1 year
$4799