Skip to content

Cost of Living in Campina Grande | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$400
$1101
🛋️ Without rent
$250
$819
🏨 Rent & Utilities
$150
$282
🍽️ Food
$179
$499
🚐 Transport
$25.6
$68.8
💳 Monthly salary after tax
$332
🏙️ Population
405k

The average cost of living in Campina Grande is $400, which is in the top 5% of the least expensive cities in the world, ranked 8767th out of 9294 in our global list and 366th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $332, which is enough to cover living expenses for 0.8 months. Ranked 7280th (TOP 79%) in the list of best places to live in the world and 71st best city to live in Brazil. With an estimated population of 405k, Campina Grande is the 54th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport5 kmPresidente Joao Suassuna Airport
😷 Air qualityModerate15.3 µg/m³
🎓 Best university rank996Federal University of Campina Grande
Cost of living in Campina Grande infographic

Prices in Campina Grande

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.59
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$10.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.62
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.95
☕ Cappuccino
$1.47
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.74

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.69
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.18
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
🥚 Eggs, x12
$1.02
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.72
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.55
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.99
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.48
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.85
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.59
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.9
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.83
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.37
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.96
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.31
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.02
🚬 Cigarette pack
$1.67
💊 Cold medicince, 1 week
$10.3
🧴 Hair Shampoo
$2.57
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.65
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.59

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.68
🎟️ Monthly ticket local transport
$15.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.95
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.69

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$118
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$112
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$251
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$231
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$19.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$29.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.97%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$624
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$512

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$15.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.13
👩‍⚕️ Doctor's visit
$19
💇 Haircut, simple
$1.86
👖 Brand Jeans
$36.8
👟 Brand Sneakers
$43.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$206
🏫 International Primary School, 1 year
$5398