Skip to content

Cost of Living in Palmeira dos Indios | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$451
$1146
🛋️ Without rent
$256
$816
🏨 Rent & Utilities
$194
$330
🍽️ Food
$165
$437
🚐 Transport
$27
$71.3
💳 Monthly salary after tax
$326
🏙️ Population
74.2k

The average cost of living in Palmeira dos Indios is $451, which is in the top 11% of the least expensive cities in the world, ranked 8227th out of 9294 in our global list and 196th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $326, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 8727th (TOP 94%) in the list of best places to live in the world and 335th best city to live in Brazil. With an estimated population of 74.2k, Palmeira dos Indios is the 312nd largest city in Brazil.

✈️ Closest airport92 kmZumbi dos Palmares Airport
😷 Air qualityModerate15.3 µg/m³
Cost of living in Palmeira dos Indios infographic

Prices in Palmeira dos Indios

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.59
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.75
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.37
☕ Cappuccino
$1.21
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.83

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.59
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.85
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🥚 Eggs, x12
$1.19
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.94
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.42
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.86
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.39
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.19
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.93
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.96
🚬 Cigarette pack
$1.81
💊 Cold medicince, 1 week
$3.8
🧴 Hair Shampoo
$2.69
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.08
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.78

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.76
🎟️ Monthly ticket local transport
$31.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.88
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.8

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$183
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$126
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$341
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$231
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$36.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$56.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.84%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1022
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$610

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.43
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.8
💇 Haircut, simple
$4.17
👖 Brand Jeans
$34.6
👟 Brand Sneakers
$61.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$185
🏫 International Primary School, 1 year
$4779