Cost of Living in Taubate | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$487
$1504
🛋️ Without rent
$290
$991
🏨 Rent & Utilities
$197
$513
🍽️ Food
$179
$471
🚐 Transport
$39
$102
💳 Monthly salary after tax
$225
🏙️ Population
302k

The average cost of living in Taubate is $487, which is in the top 15% of the least expensive cities in the world, ranked 7843rd out of 9294 in our global list and 58th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $225, which is enough to cover living expenses for 0.5 months. Ranked 7449th (TOP 81%) in the list of best places to live in the world and 88th best city to live in Brazil. With an estimated population of 302k, Taubate is the 80th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport4 kmBase de Aviacao de Taubate Airport
😷 Air qualityGood11.5 µg/m³
🎓 Best university rank2961University of Taubate
Cost of living in Taubate infographic

Share this infographic!

Prices in Taubate

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.15
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$18.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.67
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.29
☕ Cappuccino
$1.22
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.81

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$176
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$127
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$604
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$393
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$32.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$50.8
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$27.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.91%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1121
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$745

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.84
🎟️ Monthly ticket local transport
$32.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.55
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.81

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.79
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.79
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.93
🥚 Eggs, x12
$1.04
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.48
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.28
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.18
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.98
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.93
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.95
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.63
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.47
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.19
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.47
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.13
🚬 Cigarette pack
$2.24
💊 Cold medicince, 1 week
$3.76
🧴 Hair Shampoo
$2.67
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.06
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.78

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$30.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.67
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.9
💇 Haircut, simple
$4.26
👖 Brand Jeans
$42.8
👟 Brand Sneakers
$70.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$374
🏫 International Primary School, 1 year
$9006