Skip to content

Cost of Living in Mairipora | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$450
$1145
🛋️ Without rent
$256
$816
🏨 Rent & Utilities
$194
$329
🍽️ Food
$165
$436
🚐 Transport
$27
$71.4
💳 Monthly salary after tax
$328
🏙️ Population
100k

The average cost of living in Mairipora is $450, which is in the top 11% of the least expensive cities in the world, ranked 8257th out of 9294 in our global list and 223rd out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $328, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 7350th (TOP 80%) in the list of best places to live in the world and 76th best city to live in Brazil. With an estimated population of 100k, Mairipora is the 236th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport17 kmGuarulhos - Governador Andre Franco Montoro International Airport
😷 Air qualityModerate17.6 µg/m³
🎓 Best university rank4707Guarulhos University
Cost of living in Mairipora infographic

Prices in Mairipora

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.53
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.68
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.37
☕ Cappuccino
$1.2
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.83

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.6
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.85
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🥚 Eggs, x12
$1.19
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.92
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.45
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.88
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.93
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.39
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.2
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.97
🚬 Cigarette pack
$1.8
💊 Cold medicince, 1 week
$3.82
🧴 Hair Shampoo
$2.66
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.07
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.78

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.76
🎟️ Monthly ticket local transport
$32.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.83
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.8

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$183
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$127
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$338
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$232
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$36.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$56
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.96%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1024
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$609

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.43
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.8
💇 Haircut, simple
$4.23
👖 Brand Jeans
$35
👟 Brand Sneakers
$60.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$185
🏫 International Primary School, 1 year
$4842