Skip to content

Cost of Living in Itanhaem | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$451
$1145
🛋️ Without rent
$256
$815
🏨 Rent & Utilities
$195
$331
🍽️ Food
$165
$436
🚐 Transport
$27
$71.3
💳 Monthly salary after tax
$329
🏙️ Population
96.2k

The average cost of living in Itanhaem is $451, which is in the top 11% of the least expensive cities in the world, ranked 8210th out of 9294 in our global list and 180th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $329, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 7555th (TOP 82%) in the list of best places to live in the world and 106th best city to live in Brazil. With an estimated population of 96.2k, Itanhaem is the 250th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport25 kmCongonhas Airport
😷 Air qualityModerate16.6 µg/m³
🎓 Best university rank1903Methodist University of Sao Paulo
Cost of living in Itanhaem infographic

Prices in Itanhaem

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.57
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.75
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.37
☕ Cappuccino
$1.2
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.83

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.59
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.84
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🥚 Eggs, x12
$1.19
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.94
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.42
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.84
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.93
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.39
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.21
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.92
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.95
🚬 Cigarette pack
$1.83
💊 Cold medicince, 1 week
$3.78
🧴 Hair Shampoo
$2.66
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.07
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.77

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.76
🎟️ Monthly ticket local transport
$31.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.85
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.8

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$186
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$127
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$339
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$233
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$36.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$56.1
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
10%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1018
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$616

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.43
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.6
💇 Haircut, simple
$4.18
👖 Brand Jeans
$34.9
👟 Brand Sneakers
$60.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$183
🏫 International Primary School, 1 year
$4828