Skip to content

Cost of Living in Caxias do Sul | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$456
$1222
🛋️ Without rent
$281
$874
🏨 Rent & Utilities
$176
$349
🍽️ Food
$159
$417
🚐 Transport
$52.4
$140
💳 Monthly salary after tax
$305
🏙️ Population
436k

The average cost of living in Caxias do Sul is $456, which is in the top 12% of the least expensive cities in the world, ranked 8123rd out of 9294 in our global list and 120th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $305, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 7484th (TOP 81%) in the list of best places to live in the world and 94th best city to live in Brazil. With an estimated population of 436k, Caxias do Sul is the 49th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport3 kmHugo Cantergiani Regional Airport
😷 Air qualityModerate15.8 µg/m³
🎓 Best university rank1457University of Caxias do Sul
Cost of living in Caxias do Sul infographic

Prices in Caxias do Sul

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.81
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.64
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.66
☕ Cappuccino
$1.21
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.85

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.55
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.7
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
🥚 Eggs, x12
$1.21
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.58
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.43
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.07
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.88
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.59
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.45
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.09
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.19
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.81
🚬 Cigarette pack
$1.47
💊 Cold medicince, 1 week
$2.89
🧴 Hair Shampoo
$2.1
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.83
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.6

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.8
🎟️ Monthly ticket local transport
$31.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$8.01
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.84

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$141
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$110
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$429
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$229
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$38.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$59
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.51%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1006
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$676

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$22.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.94
👩‍⚕️ Doctor's visit
$34.8
💇 Haircut, simple
$4.03
👖 Brand Jeans
$50
👟 Brand Sneakers
$61.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$300
🏫 International Primary School, 1 year
$1576