Cost of Living in Corrientes

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$570
$1514
🛋️ Without rent
$355
$1093
🏨 Rent & Utilities
$214
$421
🍽️ Food
$231
$605
🚐 Transport
$53.9
$145
💳 Monthly salary after tax
$410
😀 Quality of life
41
🏙️ Population
353K

The average cost of living in Corrientes is $570, which is in the top 15% of the least expensive cities in the world, ranked 7871st out of 9294 in our global list and 46th out of 123 in Argentina.

The median after-tax salary is $410, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 7060th (TOP 76%) in the list of best places to live in the world and 64th best city to live in Argentina. With an estimated population of 353K, Corrientes is the 11th largest city in Argentina.

✈️ Closest airport 7 km Corrientes Airport
😷 Air quality Moderate 14 µg/m³
🎓 Best university rank 2303 Northeast National University
Cost of living in Corrientes infographic

Share this infographic!

Prices in Corrientes

Prices for goods and services in Corrientes are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$6.84
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$32.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.36
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.76
 Cappuccino
$2.08
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$248
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$142
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$516
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$310
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$34.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$52.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$16.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
34.26%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4212
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2261
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.6
🎟️ Monthly ticket local transport
$34.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$9.66
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.98
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.84
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.81
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🥚 Eggs, x12
$1.7
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.43
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.42
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.24
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.7
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.99
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.65
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.58
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.23
🚬 Cigarette pack
$2.08
💊 Cold medicince, 1 week
$2.05
🧴 Hair Shampoo
$2.16
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.95
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.21
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.44
👩‍⚕️ Doctor's visit
$12.1
💇 Haircut, simple
$3.8
👖 Brand Jeans
$65.8
👟 Brand Sneakers
$93
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$216
🏫 International Primary School, 1 year
$6450

Cost of living in other countries

Cost of living