Skip to content

Cost of Living in Pelotas | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$482
$1141
🛋️ Without rent
$268
$811
🏨 Rent & Utilities
$214
$329
🍽️ Food
$150
$397
🚐 Transport
$50.6
$141
💳 Monthly salary after tax
$192
🏙️ Population
328k

The average cost of living in Pelotas is $482, which is in the top 14% of the least expensive cities in the world, ranked 7906th out of 9294 in our global list and 63rd out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $192, which is enough to cover living expenses for 0.4 months. Ranked 8078th (TOP 87%) in the list of best places to live in the world and 176th best city to live in Brazil. With an estimated population of 328k, Pelotas is the 72nd largest city in Brazil.

Why living in Pelotas costs 2.5 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Pelotas for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport6 kmJoao Simoes Lopes Neto International Airport
😷 Air qualityModerate15.7 µg/m³
🎓 Best university rank1170Federal University of Pelotas
Cost of living in Pelotas infographic

Prices in Pelotas

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.82
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.78
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.81
☕ Cappuccino
$1.69
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.88

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.53
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.61
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
🥚 Eggs, x12
$1.14
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.99
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.38
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.39
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.8
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.97
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.6
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.31
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.9
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.96
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.72
🚬 Cigarette pack
$1.46
💊 Cold medicince, 1 week
$3.68
🧴 Hair Shampoo
$2.39
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.97
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.58

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.73
🎟️ Monthly ticket local transport
$23.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$11.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.85

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$249
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$132
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$326
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$231
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$39.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$60.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$19.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
7.55%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$375
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$328

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$15.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.49
👩‍⚕️ Doctor's visit
$43.8
💇 Haircut, simple
$4.43
👖 Brand Jeans
$42.6
👟 Brand Sneakers
$60.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$93.4
🏫 International Primary School, 1 year
$2220