Cost of Living in Ciudad del Este | Paraguay

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$511
$1199
🛋️ Without rent
$296
$900
🏨 Rent & Utilities
$216
$299
🍽️ Food
$174
$461
🚐 Transport
$51.5
$144
💳 Monthly salary after tax
$318
🏙️ Population
304k

The average cost of living in Ciudad del Este is $511, which is in the top 18% of the least expensive cities in the world, ranked 7599th out of 9294 in our global list and 2nd out of 9 in Paraguay.

The median after-tax salary is $318, which is enough to cover living expenses for 0.6 months. Ranked 7464th (TOP 81%) in the list of best places to live in the world and 2nd best city to live in Paraguay. With an estimated population of 304k, Ciudad del Este is the 3rd largest city in Paraguay.

✈️ Closest airport16 kmCataratas International Airport
😷 Air qualityModerate15.3 µg/m³
🎓 Best university rank4208Federal University of Latin American Integration
Cost of living in Ciudad del Este infographic

Share this infographic!

Prices in Ciudad del Este

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.18
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.75
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.2
☕ Cappuccino
$2.19
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.79

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$234
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$142
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$315
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$206
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$29.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$45.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$25.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
14.3%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1003
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$591

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.44
🎟️ Monthly ticket local transport
$23.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13.2
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.86

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.74
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.49
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
🥚 Eggs, x12
$1.7
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.44
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.44
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.51
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.51
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.98
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.14
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.19
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.11
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.41
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.23
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.93
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.79
🚬 Cigarette pack
$1.28
💊 Cold medicince, 1 week
$3.87
🧴 Hair Shampoo
$2.67
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.8
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.24

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$22.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.16
👩‍⚕️ Doctor's visit
$22.9
💇 Haircut, simple
$4.66
👖 Brand Jeans
$55.1
👟 Brand Sneakers
$75.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$159
🏫 International Primary School, 1 year
$3001