Skip to content

Cost of Living in Maua | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$474
$1214
🛋️ Without rent
$278
$877
🏨 Rent & Utilities
$196
$337
🍽️ Food
$164
$435
🚐 Transport
$49
$130
💳 Monthly salary after tax
$337
🏙️ Population
453k

The average cost of living in Maua is $474, which is in the top 14% of the least expensive cities in the world, ranked 7955th out of 9294 in our global list and 70th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $337, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 5604th (TOP 61%) in the list of best places to live in the world and 17th best city to live in Brazil. With an estimated population of 453k, Maua is the 47th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport20 kmCongonhas Airport
😷 Air qualityModerate17 µg/m³
🎓 Best university rank7University of Sao Paulo
Cost of living in Maua infographic

Prices in Maua

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.52
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.67
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.39
☕ Cappuccino
$1.23
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.82

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.62
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.85
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🥚 Eggs, x12
$1.19
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.07
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.41
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.93
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.93
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.38
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.18
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.96
🚬 Cigarette pack
$1.81
💊 Cold medicince, 1 week
$3.79
🧴 Hair Shampoo
$2.71
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.07
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.77

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.75
🎟️ Monthly ticket local transport
$31.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.73
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.8

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$189
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$129
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$355
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$237
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$35.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$55.8
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$19.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.81%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1096
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$650

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.45
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.6
💇 Haircut, simple
$4.28
👖 Brand Jeans
$35.4
👟 Brand Sneakers
$61.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$189
🏫 International Primary School, 1 year
$5031