Cost of Living in Taboao da Serra | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$465
$1183
🛋️ Without rent
$269
$850
🏨 Rent & Utilities
$196
$333
🍽️ Food
$165
$436
🚐 Transport
$39.4
$104
💳 Monthly salary after tax
$330
🏙️ Population
272k

The average cost of living in Taboao da Serra is $465, which is in the top 13% of the least expensive cities in the world, ranked 8045th out of 9294 in our global list and 89th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $330, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 5974th (TOP 65%) in the list of best places to live in the world and 24th best city to live in Brazil. With an estimated population of 272k, Taboao da Serra is the 90th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport10 kmCongonhas Airport
😷 Air qualityModerate17.2 µg/m³
🎓 Best university rank7University of Sao Paulo
Cost of living in Taboao da Serra infographic

Share this infographic!

Prices in Taboao da Serra

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.55
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.72
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.38
☕ Cappuccino
$1.23
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.83

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$188
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$127
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$347
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$235
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$36.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$55.5
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.79%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1061
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$630

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.77
🎟️ Monthly ticket local transport
$31.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.79
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.8

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.6
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.86
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
🥚 Eggs, x12
$1.2
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.01
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.44
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.86
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.92
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.38
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.2
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.97
🚬 Cigarette pack
$1.82
💊 Cold medicince, 1 week
$3.79
🧴 Hair Shampoo
$2.65
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.06
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.79

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.41
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.9
💇 Haircut, simple
$4.22
👖 Brand Jeans
$35.1
👟 Brand Sneakers
$60.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$187
🏫 International Primary School, 1 year
$4876