Skip to content

Cost of Living in Cruz del Eje | Argentina

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$430
$979
🛋️ Without rent
$239
$703
🏨 Rent & Utilities
$192
$277
🍽️ Food
$172
$453
🚐 Transport
$18.8
$51.1
💳 Monthly salary after tax
$456
🏙️ Population
52.2k

The average cost of living in Cruz del Eje is $430, which is in the top 8% of the least expensive cities in the world, ranked 8530th out of 9294 in our global list and 57th out of 123 in Argentina.

The median after-tax salary is $456, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 7845th (TOP 85%) in the list of best places to live in the world and 114th best city to live in Argentina. With an estimated population of 52.2k, Cruz del Eje is the 110th largest city in Argentina.

✈️ Closest airport87 kmIngeniero Ambrosio Taravella Airport
😷 Air qualityModerate14.6 µg/m³
Cost of living in Cruz del Eje infographic

Prices in Cruz del Eje

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.32
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.61
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.51
☕ Cappuccino
$1.53
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.89

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.8
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.74
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
🥚 Eggs, x12
$1.34
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.55
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.23
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.14
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.95
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.55
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.4
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.13
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.89
🚬 Cigarette pack
$1.87
💊 Cold medicince, 1 week
$3.13
🧴 Hair Shampoo
$1.76
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.02
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.14

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.37
🎟️ Monthly ticket local transport
$17.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.41
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.76

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$182
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$125
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$280
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$183
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$34.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$53.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
34.17%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1674
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1778

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$14.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.67
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11.1
💇 Haircut, simple
$3.71
👖 Brand Jeans
$36.1
👟 Brand Sneakers
$58.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$98.7
🏫 International Primary School, 1 year
$2121