Cost of Living in General Pico | Argentina

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$430
$980
🛋️ Without rent
$239
$702
🏨 Rent & Utilities
$191
$278
🍽️ Food
$172
$452
🚐 Transport
$18.8
$51.3
💳 Monthly salary after tax
$457
🏙️ Population
57k

The average cost of living in General Pico is $430, which is in the top 8% of the least expensive cities in the world, ranked 8547th out of 9294 in our global list and 73rd out of 123 in Argentina.

The median after-tax salary is $457, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 7849th (TOP 85%) in the list of best places to live in the world and 115th best city to live in Argentina. With an estimated population of 57k, General Pico is the 105th largest city in Argentina.

✈️ Closest airport4 kmGeneral Pico Airport
😷 Air qualityModerate14.6 µg/m³
Cost of living in General Pico infographic

Share this infographic!

Prices in General Pico

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.31
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.62
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.53
☕ Cappuccino
$1.52
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.89

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$183
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$124
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$283
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$184
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$34.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$54
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
34.74%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1697
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1771

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.37
🎟️ Monthly ticket local transport
$17.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.46
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.76

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.82
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.73
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
🥚 Eggs, x12
$1.35
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.55
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.23
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.11
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.95
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.23
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.55
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.42
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.16
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.9
🚬 Cigarette pack
$1.88
💊 Cold medicince, 1 week
$3.09
🧴 Hair Shampoo
$1.75
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.03
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.13

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$14.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11.2
💇 Haircut, simple
$3.7
👖 Brand Jeans
$36.3
👟 Brand Sneakers
$57.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$97.9
🏫 International Primary School, 1 year
$2114