Skip to content

Cost of Living in Pilar | Argentina

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$430
$981
🛋️ Without rent
$238
$702
🏨 Rent & Utilities
$192
$279
🍽️ Food
$172
$452
🚐 Transport
$18.7
$50.8
💳 Monthly salary after tax
$460
🏙️ Population
81.1k

The average cost of living in Pilar is $430, which is in the top 8% of the least expensive cities in the world, ranked 8540th out of 9294 in our global list and 67th out of 123 in Argentina.

The median after-tax salary is $460, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 7224th (TOP 78%) in the list of best places to live in the world and 72nd best city to live in Argentina. With an estimated population of 81.1k, Pilar is the 82nd largest city in Argentina.

✈️ Closest airport30 kmSan Fernando Airport
😷 Air qualityModerate14.6 µg/m³
🎓 Best university rank10892National University of Moreno
Cost of living in Pilar infographic

Prices in Pilar

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.28
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.63
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.52
☕ Cappuccino
$1.53
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.89

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.81
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.74
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
🥚 Eggs, x12
$1.33
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.51
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.2
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.14
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.23
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.74
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.74
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.55
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.42
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.17
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.89
🚬 Cigarette pack
$1.9
💊 Cold medicince, 1 week
$3.11
🧴 Hair Shampoo
$1.73
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.03
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.12

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.37
🎟️ Monthly ticket local transport
$17.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.37
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.75

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$183
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$124
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$285
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$185
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$35.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$53.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
34.64%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1691
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1777

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$14.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.69
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11.1
💇 Haircut, simple
$3.73
👖 Brand Jeans
$36.7
👟 Brand Sneakers
$58.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$98.2
🏫 International Primary School, 1 year
$2110