Cost of Living in Lomas del Mirador | Argentina

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$432
$983
🛋️ Without rent
$239
$703
🏨 Rent & Utilities
$192
$279
🍽️ Food
$172
$453
🚐 Transport
$18.8
$51.1
💳 Monthly salary after tax
$461
🏙️ Population
71.5k

The average cost of living in Lomas del Mirador is $432, which is in the top 8% of the least expensive cities in the world, ranked 8504th out of 9294 in our global list and 37th out of 123 in Argentina.

The median after-tax salary is $461, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 7027th (TOP 76%) in the list of best places to live in the world and 58th best city to live in Argentina. With an estimated population of 71.5k, Lomas del Mirador is the 91st largest city in Argentina.

✈️ Closest airport10 kmEl Palomar Airport
😷 Air qualityModerate14.8 µg/m³
🎓 Best university rank2008National University of Quilmes
Cost of living in Lomas del Mirador infographic

Share this infographic!

Prices in Lomas del Mirador

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.34
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.63
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.53
☕ Cappuccino
$1.51
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.89

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$182
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$125
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$284
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$185
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$35.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$53.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
34.15%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1701
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1766

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.37
🎟️ Monthly ticket local transport
$17.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.41
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.76

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.82
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.74
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
🥚 Eggs, x12
$1.34
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.51
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.21
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.23
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.76
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.55
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.4
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.89
🚬 Cigarette pack
$1.87
💊 Cold medicince, 1 week
$3.1
🧴 Hair Shampoo
$1.74
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.02
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.13

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$14.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.69
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11.2
💇 Haircut, simple
$3.72
👖 Brand Jeans
$36.1
👟 Brand Sneakers
$58.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$98.4
🏫 International Primary School, 1 year
$2112