Skip to content

Cost of Living in Virrey del Pino | Argentina

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$435
$988
🛋️ Without rent
$241
$710
🏨 Rent & Utilities
$194
$278
🍽️ Food
$172
$453
🚐 Transport
$20.8
$56.5
💳 Monthly salary after tax
$464
🏙️ Population
156k

The average cost of living in Virrey del Pino is $435, which is in the top 8% of the least expensive cities in the world, ranked 8477th out of 9294 in our global list and 31st out of 123 in Argentina.

The median after-tax salary is $464, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 6042nd (TOP 66%) in the list of best places to live in the world and 24th best city to live in Argentina. With an estimated population of 156k, Virrey del Pino is the 36th largest city in Argentina.

✈️ Closest airport11 kmMinistro Pistarini International Airport
😷 Air qualityModerate15 µg/m³
🎓 Best university rank5036National University of Lomas de Zamora
Cost of living in Virrey del Pino infographic

Prices in Virrey del Pino

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.27
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.63
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.54
☕ Cappuccino
$1.53
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.9

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.81
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.74
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🥚 Eggs, x12
$1.33
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.59
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.24
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.13
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.96
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.23
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.55
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.41
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.17
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.9
🚬 Cigarette pack
$1.87
💊 Cold medicince, 1 week
$3.14
🧴 Hair Shampoo
$1.75
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.03
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.14

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.37
🎟️ Monthly ticket local transport
$17.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.42
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.74

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$186
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$127
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$284
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$184
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$34.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$53.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
34.82%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1717
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1804

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$14.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.68
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11.1
💇 Haircut, simple
$3.76
👖 Brand Jeans
$36.7
👟 Brand Sneakers
$58.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$99.8
🏫 International Primary School, 1 year
$2151