Cost of Living in Jose C. Paz | Argentina

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$438
$1001
🛋️ Without rent
$244
$718
🏨 Rent & Utilities
$194
$282
🍽️ Food
$172
$451
🚐 Transport
$24.4
$66.2
💳 Monthly salary after tax
$465
🏙️ Population
217k

The average cost of living in Jose C. Paz is $438, which is in the top 8% of the least expensive cities in the world, ranked 8461st out of 9294 in our global list and 25th out of 123 in Argentina.

The median after-tax salary is $465, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 5565th (TOP 60%) in the list of best places to live in the world and 13th best city to live in Argentina. With an estimated population of 217k, Jose C. Paz is the 24th largest city in Argentina.

✈️ Closest airport18 kmEl Palomar Airport
😷 Air qualityModerate14.5 µg/m³
🎓 Best university rank7263University of Moron
Cost of living in Jose C. Paz infographic

Share this infographic!

Prices in Jose C. Paz

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.27
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.59
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.53
☕ Cappuccino
$1.54
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.88

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$187
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$127
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$290
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$188
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$34.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$53.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
34.33%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1768
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1825

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.37
🎟️ Monthly ticket local transport
$17.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.33
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.73

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.8
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.75
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🥚 Eggs, x12
$1.32
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.24
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.16
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.95
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.21
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.74
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.55
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.4
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.14
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.89
🚬 Cigarette pack
$1.88
💊 Cold medicince, 1 week
$3.1
🧴 Hair Shampoo
$1.75
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.05
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.12

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$14.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.73
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11.2
💇 Haircut, simple
$3.79
👖 Brand Jeans
$36.7
👟 Brand Sneakers
$57.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$101
🏫 International Primary School, 1 year
$2158