Skip to content

Cost of Living in Abaetetuba | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$498
$1274
🛋️ Without rent
$287
$919
🏨 Rent & Utilities
$211
$355
🍽️ Food
$183
$485
🚐 Transport
$35.2
$95.2
💳 Monthly salary after tax
$331
🏙️ Population
152k

The average cost of living in Abaetetuba is $498, which is in the top 16% of the least expensive cities in the world, ranked 7723rd out of 9294 in our global list and 46th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $331, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 7906th (TOP 86%) in the list of best places to live in the world and 151st best city to live in Brazil. With an estimated population of 152k, Abaetetuba is the 162nd largest city in Brazil.

✈️ Closest airport59 kmVal de Cans/Julio Cezar Ribeiro International Airport
😷 Air qualityModerate15.1 µg/m³
Cost of living in Abaetetuba infographic

Prices in Abaetetuba

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$5.07
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$18.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.56
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.13
☕ Cappuccino
$1.25
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.88

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.83
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.93
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
🥚 Eggs, x12
$1.21
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.03
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.31
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.64
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.2
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.12
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.99
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.82
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.46
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.21
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1
🚬 Cigarette pack
$2.24
💊 Cold medicince, 1 week
$3.81
🧴 Hair Shampoo
$2.67
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.07
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.78

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.76
🎟️ Monthly ticket local transport
$32.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$10.1
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.86

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$185
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$126
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$340
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$233
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$52.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$80.1
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$21
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
15.21%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1039
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$622

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.7
💇 Haircut, simple
$4.19
👖 Brand Jeans
$32.5
👟 Brand Sneakers
$66.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$230
🏫 International Primary School, 1 year
$5544