Cost of Living in Paragominas

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$653
$1597
🛋️ Without rent
$334
$1014
🏨 Rent & Utilities
$319
$583
🍽️ Food
$227
$592
🚐 Transport
$30.5
$80
💳 Monthly salary after tax
$373
😀 Quality of life
27
🏙️ Population
116K

The average cost of living in Paragominas is $653, which is in the top 23% of the least expensive cities in the world, ranked 7176th out of 9294 in our global list and 172nd out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $373, which is enough to cover living expenses for 0.6 months. Ranked 8683rd (TOP 93%) in the list of best places to live in the world and 358th best city to live in Brazil. With an estimated population of 116K, Paragominas is the 228th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport 219 km Val de Cans/Julio Cezar Ribeiro International Airport
😷 Air quality Good 10.4 µg/m³
Cost of living in Paragominas infographic

Share this infographic!

Prices in Paragominas

Prices for goods and services in Paragominas are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$4.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$23.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.31
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.84
 Cappuccino
$2.07
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.08
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$421
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$199
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$721
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$416
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$58
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$88.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
14.06%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1111
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$756
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.77
🎟️ Monthly ticket local transport
$38
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.92
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.05
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.03
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.94
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.96
🥚 Eggs, x12
$2.05
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.52
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.83
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.27
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.76
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.12
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.16
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.26
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.91
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.63
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.62
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.54
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$9.13
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.08
🚬 Cigarette pack
$3.38
💊 Cold medicince, 1 week
$3.69
🧴 Hair Shampoo
$3
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.16
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.86
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$21.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.08
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.1
💇 Haircut, simple
$5.52
👖 Brand Jeans
$47
👟 Brand Sneakers
$74
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$177
🏫 International Primary School, 1 year
$4431

Cost of living in other countries

Cost of living