Skip to content

Cost of Living in Catanduva | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$389
$1107
🛋️ Without rent
$266
$814
🏨 Rent & Utilities
$123
$293
🍽️ Food
$179
$475
🚐 Transport
$25.4
$66.8
💳 Monthly salary after tax
$467
🏙️ Population
119k

The average cost of living in Catanduva is $389, which is in the top 5% of the least expensive cities in the world, ranked 8823rd out of 9294 in our global list and 372nd out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $467, which is enough to cover living expenses for 1.2 months. Ranked 7996th (TOP 87%) in the list of best places to live in the world and 165th best city to live in Brazil. With an estimated population of 119k, Catanduva is the 197th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport57 kmProf. Eribelto Manoel Reino State Airport
😷 Air qualityModerate14.6 µg/m³
Cost of living in Catanduva infographic

Prices in Catanduva

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$27.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.68
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.39
☕ Cappuccino
$1.12
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.12

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.56
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.73
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🥚 Eggs, x12
$1.01
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.56
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$1.86
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.84
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.74
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.37
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.61
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.2
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.51
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.48
🚬 Cigarette pack
$1.82
💊 Cold medicince, 1 week
$3.82
🧴 Hair Shampoo
$2.68
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.07
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.77

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.71
🎟️ Monthly ticket local transport
$31.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.08
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.75

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$99.8
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$83.3
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$332
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$225
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$18.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$28
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$18.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.06%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1030
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$610

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$15
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.68
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.8
💇 Haircut, simple
$4.18
👖 Brand Jeans
$22.4
👟 Brand Sneakers
$67
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$92.4
🏫 International Primary School, 1 year
$4010