Cost of Living in Ica

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$619
$1603
🛋️ Without rent
$373
$1147
🏨 Rent & Utilities
$246
$456
🍽️ Food
$239
$637
🚐 Transport
$71.7
$197
💳 Monthly salary after tax
$307
😀 Quality of life
30
🏙️ Population
282K

The average cost of living in Ica is $619, which is in the top 19% of the least expensive cities in the world, ranked 7491st out of 9294 in our global list and 7th out of 32 in Peru.

The median after-tax salary is $307, which is enough to cover living expenses for 0.5 months. Ranked 8334th (TOP 90%) in the list of best places to live in the world and 27th best city to live in Peru. With an estimated population of 282K, Ica is the 14th largest city in Peru.

✈️ Closest airport 64 km Captain Renan Elias Olivera International Airport
😷 Air quality Moderate 25.1 µg/m³
🎓 Best university rank 9048 San Luis Gonzaga National University
Cost of living in Ica infographic

Share this infographic!

Prices in Ica

Prices for goods and services in Ica are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.83
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$23.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.78
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.87
 Cappuccino
$2.92
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.52
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$246
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$165
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$531
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$331
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$35.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$54.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$29.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.22%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1994
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$995
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.37
🎟️ Monthly ticket local transport
$39.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.8
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.34
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.24
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.65
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.92
🥚 Eggs, x12
$2.27
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.59
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.84
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.62
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.41
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.17
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.01
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.01
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.87
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.49
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.93
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.53
🚬 Cigarette pack
$4.41
💊 Cold medicince, 1 week
$6.79
🧴 Hair Shampoo
$3.69
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.18
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.11
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$20.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.99
👩‍⚕️ Doctor's visit
$17.1
💇 Haircut, simple
$3.37
👖 Brand Jeans
$38.2
👟 Brand Sneakers
$73.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$208
🏫 International Primary School, 1 year
$6434

Cost of living in other countries

Cost of living