Cost of Living in Loja, Ecuador

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$622
$1434
🛋️ Without rent
$343
$1026
🏨 Rent & Utilities
$279
$408
🍽️ Food
$217
$561
🚐 Transport
$34.8
$98
💳 Monthly salary after tax
$401
😀 Quality of life
34
🏙️ Population
170K

The average cost of living in Loja is $622, which is in the top 21% of the least expensive cities in the world, ranked 7314th out of 9294 in our global list and 13th out of 19 in Ecuador.

The median after-tax salary is $401, which is enough to cover living expenses for 0.6 months. Ranked 8032nd (TOP 86%) in the list of best places to live in the world and 14th best city to live in Ecuador. With an estimated population of 170K, Loja is the 9th largest city in Ecuador.

✈️ Closest airport 92 km Jose Maria Velasco Ibarra Airport
😷 Air quality Moderate 22 µg/m³
🎓 Best university rank 3112 Technical University of Loja
Cost of living in Loja infographic

Share this infographic!

Prices in Loja

Prices for goods and services in Loja are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.82
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$17.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.52
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.63
 Cappuccino
$2.55
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.87
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$271
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$211
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$457
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$310
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$24.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$37.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$31.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.11%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1265
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1171
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.3
🎟️ Monthly ticket local transport
$18.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.69
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.1
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.19
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.01
🥚 Eggs, x12
$1.7
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.04
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.13
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.64
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.3
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.29
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.78
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.55
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.61
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.85
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.49
🚬 Cigarette pack
$4.4
💊 Cold medicince, 1 week
$2.73
🧴 Hair Shampoo
$5.06
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.56
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.43
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$31.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.45
👩‍⚕️ Doctor's visit
$33.1
💇 Haircut, simple
$5.65
👖 Brand Jeans
$66.3
👟 Brand Sneakers
$101
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$69.3
🏫 International Primary School, 1 year
$5192

Cost of living in other countries

Cost of living