Cost of Living in Leinfelden-Echterdingen

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1940
$4481
🛋️ Without rent
$823
$2579
🏨 Rent & Utilities
$1117
$1902
🍽️ Food
$585
$1542
🚐 Transport
$80.7
$223
💳 Monthly salary after tax
$3399
😀 Quality of life
75
🏙️ Population
40.5K

The average cost of living in Leinfelden-Echterdingen is $1940, which is in the top 24% of the most expensive cities in the world, ranked 2193rd out of 9294 in our global list, 23rd out of 662 in Germany, and 9th out of 103 in Baden-Wurttemberg.

The median after-tax salary is $3399, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 1555th (TOP 17%) in the list of best places to live in the world and 167th best city to live in Germany, and 19th most liveable city in Baden-Wurttemberg. With an estimated population of 40.5K, Leinfelden-Echterdingen is the 280th largest city in Germany.

✈️ Closest airport 6 km Stuttgart Airport
😷 Air quality Excellent 7.8 µg/m³
🎓 Best university rank 147 University of Tubingen
Cost of living in Leinfelden-Echterdingen infographic

Share this infographic!

Prices in Leinfelden-Echterdingen

Prices for goods and services in Leinfelden-Echterdingen are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$17
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$76.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$12.9
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.34
 Cappuccino
$4.14
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$3.72
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1029
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$825
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1863
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1468
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$200
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$304
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$51.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.97%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$6447
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$5027
Transportation
🚌 Local transport ticket
$3.7
🎟️ Monthly ticket local transport
$62.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$27.6
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.03
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.3
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.31
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.39
🥚 Eggs, x12
$4
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$15.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$14.9
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$20.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.26
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.83
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.34
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.96
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.59
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.68
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.15
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.61
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.08
🚬 Cigarette pack
$9.96
💊 Cold medicince, 1 week
$11.5
🧴 Hair Shampoo
$2.63
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.94
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.92
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$46
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$70.7
💇 Haircut, simple
$21.3
👖 Brand Jeans
$105
👟 Brand Sneakers
$110
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$548
🏫 International Primary School, 1 year
$16710

Cost of living in other countries

Cost of living