Cost of Living in Singen

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1304
$3186
🛋️ Without rent
$601
$1861
🏨 Rent & Utilities
$703
$1326
🍽️ Food
$402
$1068
🚐 Transport
$72.6
$197
💳 Monthly salary after tax
$2655
😀 Quality of life
71
🏙️ Population
47.7K

The average cost of living in Singen is $1304, which is in the top 37% of the most expensive cities in the world, ranked 3464th out of 9294 in our global list, 148th out of 662 in Germany, and 32nd out of 103 in Baden-Wurttemberg.

The median after-tax salary is $2655, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 2408th (TOP 26%) in the list of best places to live in the world and 439th best city to live in Germany, and 65th most liveable city in Baden-Wurttemberg. With an estimated population of 47.7K, Singen is the 205th largest city in Germany.

✈️ Closest airport 33 km Flugplatz Donaueschingen-Villingen
😷 Air quality Excellent 9.2 µg/m³
Cost of living in Singen infographic

Share this infographic!

Prices in Singen

Prices for goods and services in Singen are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$12.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$53
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.05
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.84
 Cappuccino
$3.17
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.59
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$650
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$489
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1289
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1015
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$145
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$219
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$36.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.17%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4811
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3587
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.96
🎟️ Monthly ticket local transport
$68.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$21.3
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.13
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.05
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.89
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.04
🥚 Eggs, x12
$2.84
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.06
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.5
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.72
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.21
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.5
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.46
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.38
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.92
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.68
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.71
🚬 Cigarette pack
$7.69
💊 Cold medicince, 1 week
$9.7
🧴 Hair Shampoo
$2.74
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.54
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.68
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$62
💇 Haircut, simple
$15.7
👖 Brand Jeans
$79.4
👟 Brand Sneakers
$86.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$305
🏫 International Primary School, 1 year
$10513

Cost of living in other countries

Cost of living