Cost of Living in Abashiri

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1024
$2564
🛋️ Without rent
$544
$1668
🏨 Rent & Utilities
$479
$897
🍽️ Food
$377
$1000
🚐 Transport
$69
$189
💳 Monthly salary after tax
$2324
😀 Quality of life
61
🏙️ Population
34.6K

The average cost of living in Abashiri is $1024, which is close to the world's average cost of living, ranked 4754th out of 9294 in our global list and 341st out of 907 in Japan.

The median after-tax salary is $2324, which is enough to cover living expenses for 2.3 months. Ranked 4906th (TOP 53%) in the list of best places to live in the world and 893rd best city to live in Japan. With an estimated population of 34.6K, Abashiri is the 662nd largest city in Japan.

✈️ Closest airport 18 km Memanbetsu Airport
😷 Air quality Excellent 7.1 µg/m³
Cost of living in Abashiri infographic

Share this infographic!

Prices in Abashiri

Prices for goods and services in Abashiri are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$6.44
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$31.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.33
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.2
 Cappuccino
$2.85
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.08
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$462
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$320
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$922
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$661
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$96.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$149
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$34.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.52%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3272
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2078
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.9
🎟️ Monthly ticket local transport
$60.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$25.4
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.2
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.33
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.56
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.41
🥚 Eggs, x12
$1.81
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.54
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.4
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.38
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.75
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.96
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.64
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.04
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.58
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.58
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.18
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.95
🚬 Cigarette pack
$3.94
💊 Cold medicince, 1 week
$10.4
🧴 Hair Shampoo
$3.48
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.53
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.85
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$51.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$34.3
💇 Haircut, simple
$15
👖 Brand Jeans
$46.4
👟 Brand Sneakers
$59.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$281
🏫 International Primary School, 1 year
$10524

Abashiri hotels map