Skip to content

Cost of Living in New Zealand

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1617
$3669
🛋️ Without rent
$694
$2134
🏨 Rent & Utilities
$923
$1535
🍽️ Food
$444
$1156
🚐 Transport
$143
$367
💳 Monthly salary after tax
$2571
💸 GDP per capita
$41945
🏙️ Population
4.94M

The cost of living in New Zealand is $1617, which is 2.19 times more expensive than the world average. New Zealand ranked 18th out of 197 countries by cost of living and the 15th best country to live in.

The average salary after taxes in New Zealand is $2571, which is enough to cover living expenses for 1.6 months.

Discover best places to live in New Zealand.

Cost of living in New Zealand infographic
Your current city
Compare with
$ USD
Monthly salary after tax

To maintain the standard of living with a salary of $1000 in Auckland, you will need $899 a month in Wellington - the cost of living in Auckland is 1.11 times higher than in Wellington.

Prices in New Zealand

We calculate prices for New Zealand as a population-weighted mean of 31 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$10.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$51
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.76
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.88
☕ Cappuccino
$3.08
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.1

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.56
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.57
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.16
🥚 Eggs, x12
$3.76
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.14
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.66
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.4
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.91
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.43
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.38
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.98
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.68
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.79
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.18
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$9.77
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.53
🚬 Cigarette pack
$19.7
💊 Cold medicince, 1 week
$10.4
🧴 Hair Shampoo
$4.3
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.01
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.55

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.27
🎟️ Monthly ticket local transport
$99.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.41

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$932
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$757
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1604
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1301
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$79.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$122
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$51.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.39%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4864
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3789

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$38.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$33.6
💇 Haircut, simple
$14.7
👖 Brand Jeans
$66
👟 Brand Sneakers
$91.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$734
🏫 International Primary School, 1 year
$9218