Cost of Living in Queenstown

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2076
$4766
🛋️ Without rent
$729
$2299
🏨 Rent & Utilities
$1347
$2468
🍽️ Food
$552
$1435
🚐 Transport
$69.3
$185
💳 Monthly salary after tax
$3036
😀 Quality of life
58
🏙️ Population
16K

The average cost of living in Queenstown is $2076, which is in the top 4% of the most expensive cities in the world, ranked 365th out of 9294 in our global list and 2nd out of 31 in New Zealand.

The median after-tax salary is $3036, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 5516th (TOP 59%) in the list of best places to live in the world and 31st best city to live in New Zealand. With an estimated population of 16K, Queenstown is the 29th largest city in New Zealand.

✈️ Closest airport 6 km Queenstown International Airport
😷 Air quality Excellent 8.5 µg/m³
Cost of living in Queenstown infographic

Share this infographic!

Prices in Queenstown

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$32.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$70.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.67
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.87
 Cappuccino
$3.23
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.32
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1257
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1210
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2688
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2201
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$77.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$119
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$50.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.3%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$9686
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$6418
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.28
🎟️ Monthly ticket local transport
$76.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$20.6
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.81
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.58
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.79
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.73
🥚 Eggs, x12
$3.33
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.58
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.64
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.92
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.43
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.38
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.86
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.86
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.63
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.94
🚬 Cigarette pack
$24.1
💊 Cold medicince, 1 week
$10
🧴 Hair Shampoo
$3.67
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.09
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.53
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$46.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.96
👩‍⚕️ Doctor's visit
$31.4
💇 Haircut, simple
$14
👖 Brand Jeans
$74.8
👟 Brand Sneakers
$93
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1001
🏫 International Primary School, 1 year
$9834

Queenstown hotels map