Cost of Living in Parramatta | Australia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$2067
$4561
🛋️ Without rent
$666
$2277
🏨 Rent & Utilities
$1401
$2284
🍽️ Food
$456
$1176
🚐 Transport
$90.7
$231
💳 Monthly salary after tax
$2775
🏙️ Population
25.8k

The average cost of living in Parramatta is $2067, which is in the top 4% of the most expensive cities in the world, ranked 281st out of 9294 in our global list and 5th out of 64 in Australia.

The median after-tax salary is $2775, which is enough to cover living expenses for 1.3 months. Ranked 794th (TOP 9%) in the list of best places to live in the world and 14th best city to live in Australia. With an estimated population of 25.8k, Parramatta is the 49th largest city in Australia.

✈️ Closest airport12 kmSydney Bankstown Airport
😷 Air qualityGood10.2 µg/m³
🎓 Best university rank74The University of New South Wales
Cost of living in Parramatta infographic

Share this infographic!

Prices in Parramatta

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$35
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.37
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.66
☕ Cappuccino
$3.24
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.3

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1669
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1144
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2818
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1891
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$103
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$159
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$48.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.17%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2748
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$4363

Transportation

🚌 Local transport ticket
$3.44
🎟️ Monthly ticket local transport
$137
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$20.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.01

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.96
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.01
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.54
🥚 Eggs, x12
$4.29
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.96
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.34
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.21
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.09
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.45
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.04
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.79
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.03
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.23
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.2
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.97
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.5
🚬 Cigarette pack
$13.9
💊 Cold medicince, 1 week
$7.84
🧴 Hair Shampoo
$4.19
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.38
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.66

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$49
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$47.7
💇 Haircut, simple
$14.4
👖 Brand Jeans
$55.5
👟 Brand Sneakers
$98
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1501
🏫 International Primary School, 1 year
$12819