Cost of Living in Armidale | Australia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1405
$3385
🛋️ Without rent
$643
$2148
🏨 Rent & Utilities
$762
$1237
🍽️ Food
$481
$1242
🚐 Transport
$56.4
$147
💳 Monthly salary after tax
$3975
🏙️ Population
24.5k

The average cost of living in Armidale is $1405, which is in the top 31% of the most expensive cities in the world, ranked 2805th out of 9294 in our global list and 52nd out of 64 in Australia.

The median after-tax salary is $3975, which is enough to cover living expenses for 2.8 months. Ranked 3391st (TOP 37%) in the list of best places to live in the world and 34th best city to live in Australia. With an estimated population of 24.5k, Armidale is the 57th largest city in Australia.

✈️ Closest airport6 kmArmidale Airport
😷 Air qualityModerate23 µg/m³
🎓 Best university rank534University of New England, Australia
Cost of living in Armidale infographic

Share this infographic!

Prices in Armidale

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$48.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.42
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.18
☕ Cappuccino
$3.26
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.55

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$614
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$551
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$900
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$976
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$144
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$222
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$54.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
7.17%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4261
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2701

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.39
🎟️ Monthly ticket local transport
$72.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.6
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.97

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.39
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.57
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.92
🥚 Eggs, x12
$3.46
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.92
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.22
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.46
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.09
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.75
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.11
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.1
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.49
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.14
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.87
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.18
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.5
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.44
🚬 Cigarette pack
$19
💊 Cold medicince, 1 week
$7.81
🧴 Hair Shampoo
$4.18
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.36
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.71

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$42
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$47.7
💇 Haircut, simple
$14.3
👖 Brand Jeans
$63.6
👟 Brand Sneakers
$62.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1281
🏫 International Primary School, 1 year
$11178