Skip to content

Cost of Living in Rockhampton | Australia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1192
$3416
🛋️ Without rent
$659
$2513
🏨 Rent & Utilities
$533
$903
🍽️ Food
$483
$1242
🚐 Transport
$62.1
$164
💳 Monthly salary after tax
$2950
🏙️ Population
65.9k

The average cost of living in Rockhampton is $1192, which is close to the world's average cost of living, ranked 4917th out of 9294 in our global list and 62nd out of 64 in Australia.

The median after-tax salary is $2950, which is enough to cover living expenses for 2.5 months. Ranked 3421st (TOP 37%) in the list of best places to live in the world and 36th best city to live in Australia. With an estimated population of 65.9k, Rockhampton is the 23rd largest city in Australia.

✈️ Closest airport4 kmRockhampton Airport
😷 Air qualityExcellent7.9 µg/m³
Cost of living in Rockhampton infographic

Prices in Rockhampton

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$16
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$55.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.31
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.03
☕ Cappuccino
$3.45
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.83

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.49
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.97
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.26
🥚 Eggs, x12
$3.34
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.56
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.67
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.12
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.25
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.76
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.13
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.14
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.72
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.46
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.22
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$4.64
🚬 Cigarette pack
$22
💊 Cold medicince, 1 week
$7.78
🧴 Hair Shampoo
$4.24
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.36
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.7

Transportation

🚌 Local transport ticket
$4.13
🎟️ Monthly ticket local transport
$73.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.4
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$315
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$340
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$587
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$637
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$144
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$222
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$53.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
7.01%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4309
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2706

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$40.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$48.3
💇 Haircut, simple
$14.3
👖 Brand Jeans
$67.3
👟 Brand Sneakers
$83.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1924
🏫 International Primary School, 1 year
$27640