Skip to content

Cost of Living in Townsville | Australia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1225
$2801
🛋️ Without rent
$572
$1729
🏨 Rent & Utilities
$653
$1072
🍽️ Food
$410
$1061
🚐 Transport
$56.5
$155
💳 Monthly salary after tax
$2234
🏙️ Population
179k

The average cost of living in Townsville is $1225, which is close to the world's average cost of living, ranked 3911st out of 9294 in our global list and 61st out of 64 in Australia.

The median after-tax salary is $2234, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 1000th (TOP 11%) in the list of best places to live in the world and 16th best city to live in Australia. With an estimated population of 179k, Townsville is the 12th largest city in Australia.

✈️ Closest airport5 kmTownsville Airport
😷 Air qualityExcellent6.5 µg/m³
🎓 Best university rank644James Cook University
Cost of living in Townsville infographic

Prices in Townsville

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$8.42
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$32.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.07
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.25
☕ Cappuccino
$3.12
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.42

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.93
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.4
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🥚 Eggs, x12
$3.49
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.18
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.85
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.86
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.4
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.68
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.67
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.19
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.3
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.52
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.24
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.23
🚬 Cigarette pack
$13.9
💊 Cold medicince, 1 week
$8.15
🧴 Hair Shampoo
$4.24
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.82
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.18

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.09
🎟️ Monthly ticket local transport
$40.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.02

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$782
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$500
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1200
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$880
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$57.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$88.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$39.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.48%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2778
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2818

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$29.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.1
👩‍⚕️ Doctor's visit
$50.7
💇 Haircut, simple
$13.6
👖 Brand Jeans
$33.7
👟 Brand Sneakers
$98.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$474
🏫 International Primary School, 1 year
$5566