Cost of Living in Newcastle | Australia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1614
$3637
🛋️ Without rent
$655
$2082
🏨 Rent & Utilities
$959
$1555
🍽️ Food
$465
$1202
🚐 Transport
$70.6
$182
💳 Monthly salary after tax
$3890
🏙️ Population
153k

The average cost of living in Newcastle is $1614, which is in the top 22% of the most expensive cities in the world, ranked 2033rd out of 9294 in our global list and 20th out of 64 in Australia.

The median after-tax salary is $3890, which is enough to cover living expenses for 2.4 months. Ranked 320th (TOP 4%) in the list of best places to live in the world and 10th best city to live in Australia. With an estimated population of 153k, Newcastle is the 14th largest city in Australia.

✈️ Closest airport16 kmNewcastle Airport
😷 Air qualityModerate12.5 µg/m³
Cost of living in Newcastle infographic

Share this infographic!

Prices in Newcastle

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.6
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$51.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.89
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.26
☕ Cappuccino
$3.15
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.51

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$954
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$796
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2041
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1214
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$81.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$126
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$49.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.36%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4926
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2803

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.81
🎟️ Monthly ticket local transport
$91.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14.2
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.07

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.07
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.2
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.3
🥚 Eggs, x12
$3.17
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.69
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.63
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.73
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.93
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.53
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.68
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.23
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.64
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.63
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.19
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.71
🚬 Cigarette pack
$21
💊 Cold medicince, 1 week
$9.21
🧴 Hair Shampoo
$3.42
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.29
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.61

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$32.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.6
👩‍⚕️ Doctor's visit
$48.8
💇 Haircut, simple
$14.3
👖 Brand Jeans
$69.8
👟 Brand Sneakers
$106
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$795
🏫 International Primary School, 1 year
$11815