Cost of Living in Frankston | Australia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1436
$3789
🛋️ Without rent
$710
$2317
🏨 Rent & Utilities
$726
$1472
🍽️ Food
$557
$1411
🚐 Transport
$40.9
$112
💳 Monthly salary after tax
$2572
🏙️ Population
36.1k

The average cost of living in Frankston is $1436, which is in the top 29% of the most expensive cities in the world, ranked 2671st out of 9294 in our global list and 49th out of 64 in Australia.

The median after-tax salary is $2572, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 3400th (TOP 37%) in the list of best places to live in the world and 35th best city to live in Australia. With an estimated population of 36.1k, Frankston is the 33rd largest city in Australia.

✈️ Closest airport20 kmMelbourne Moorabbin Airport
😷 Air qualityExcellent7.1 µg/m³
Cost of living in Frankston infographic

Share this infographic!

Prices in Frankston

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$17.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$32.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$11.8
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.2
☕ Cappuccino
$3.36
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.2

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$997
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$469
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1525
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1209
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$92.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$142
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$57.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.51%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4227
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2720

Transportation

🚌 Local transport ticket
$3.03
🎟️ Monthly ticket local transport
$34.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$11.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.97

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.55
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.14
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.49
🥚 Eggs, x12
$2.06
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.38
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.23
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$24.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.14
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$4.15
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.19
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.19
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$4.15
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.87
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$2.29
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.21
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$20.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$4.2
🚬 Cigarette pack
$20.9
💊 Cold medicince, 1 week
$7.78
🧴 Hair Shampoo
$4.24
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.38
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.69

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$26.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.6
👩‍⚕️ Doctor's visit
$47.7
💇 Haircut, simple
$14.3
👖 Brand Jeans
$54.9
👟 Brand Sneakers
$90.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1301
🏫 International Primary School, 1 year
$11368