Skip to content

Cost of Living in Geelong | Australia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1349
$3315
🛋️ Without rent
$668
$2112
🏨 Rent & Utilities
$681
$1203
🍽️ Food
$483
$1237
🚐 Transport
$65.3
$171
💳 Monthly salary after tax
$2096
🏙️ Population
191k

The average cost of living in Geelong is $1349, which is in the top 33% of the most expensive cities in the world, ranked 3009th out of 9294 in our global list and 54th out of 64 in Australia.

The median after-tax salary is $2096, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 802nd (TOP 9%) in the list of best places to live in the world and 15th best city to live in Australia. With an estimated population of 191k, Geelong is the 11th largest city in Australia.

✈️ Closest airport16 kmAvalon Airport
😷 Air qualityExcellent6.9 µg/m³
🎓 Best university rank391Deakin University
Cost of living in Geelong infographic

Prices in Geelong

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$14.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$43.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.4
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.44
☕ Cappuccino
$2.98
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.2

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.95
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.06
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.79
🥚 Eggs, x12
$3.55
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.29
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.24
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.79
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.12
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.63
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.24
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.9
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.28
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.48
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.86
🚬 Cigarette pack
$22.1
💊 Cold medicince, 1 week
$8.05
🧴 Hair Shampoo
$3.95
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.62
👄 Toothpaste, 1 tube
$3.69

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.75
🎟️ Monthly ticket local transport
$68.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.98

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$636
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$460
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1175
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$890
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$132
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$203
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$53.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.49%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4387
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2806

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$37.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.02
👩‍⚕️ Doctor's visit
$50.5
💇 Haircut, simple
$13.6
👖 Brand Jeans
$70.6
👟 Brand Sneakers
$114
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$825
🏫 International Primary School, 1 year
$11481