Skip to content

Cost of Living in Devonport | Australia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1477
$3395
🛋️ Without rent
$580
$2034
🏨 Rent & Utilities
$898
$1361
🍽️ Food
$397
$1022
🚐 Transport
$61
$161
💳 Monthly salary after tax
$2938
🏙️ Population
23k

The average cost of living in Devonport is $1477, which is in the top 27% of the most expensive cities in the world, ranked 2467th out of 9294 in our global list and 45th out of 64 in Australia.

The median after-tax salary is $2938, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 4512nd (TOP 49%) in the list of best places to live in the world and 44th best city to live in Australia. With an estimated population of 23k, Devonport is the 59th largest city in Australia.

✈️ Closest airport7 kmDevonport Airport
😷 Air qualityExcellent5.5 µg/m³
Cost of living in Devonport infographic

Prices in Devonport

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$41.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.89
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.5
☕ Cappuccino
$3.24
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.24

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.95
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.8
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.89
🥚 Eggs, x12
$3.8
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.51
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.36
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.17
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.07
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.08
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.31
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.49
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.67
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.2
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.19
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.13
🚬 Cigarette pack
$19.3
💊 Cold medicince, 1 week
$7.72
🧴 Hair Shampoo
$4.21
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.34
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.66

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.72
🎟️ Monthly ticket local transport
$73.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.4
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.04

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$924
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$680
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1414
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1064
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$113
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$171
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$56.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.54%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4206
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2711

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$45
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$47.6
💇 Haircut, simple
$14.4
👖 Brand Jeans
$66.8
👟 Brand Sneakers
$94.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1653
🏫 International Primary School, 1 year
$6379