Cost of Living in Berwick

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1634
$3751
🛋️ Without rent
$700
$2349
🏨 Rent & Utilities
$933
$1403
🍽️ Food
$523
$1347
🚐 Transport
$59.6
$155
💳 Monthly salary after tax
$3353
🏙️ Population
47.7K

The average cost of living in Berwick is $1634, which is in the top 24% of the most expensive cities in the world, ranked 2173rd out of 9294 in our global list and 29th out of 64 in Australia.

The median after-tax salary is $3353, which is enough to cover living expenses for 2.1 months. Ranked 2882nd (TOP 32%) in the list of best places to live in the world and 34th best city to live in Australia. With an estimated population of 47.7K, Berwick is the 27th largest city in Australia.

✈️ Closest airport22 kmMelbourne Moorabbin Airport
😷 Air qualityExcellent8.3 µg/m³
🎓 Best university rank126Monash University
Cost of living in Berwick infographic

Share this infographic!

Prices in Berwick

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$18.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$73
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.67
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.52
☕ Cappuccino
$3.1
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.85

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$947
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$744
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1519
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1122
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$99.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$152
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$49.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.5%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4796
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3140

Transportation

🚌 Local transport ticket
$3.65
🎟️ Monthly ticket local transport
$78.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$12.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.13

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.48
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.54
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.96
🥚 Eggs, x12
$2.2
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.95
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.69
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.93
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.19
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.4
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.93
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$4.41
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.21
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.47
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.29
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$5.12
🚬 Cigarette pack
$21.6
💊 Cold medicince, 1 week
$7.57
🧴 Hair Shampoo
$4.36
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.51
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.87

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$24.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$51
💇 Haircut, simple
$15.1
👖 Brand Jeans
$59
👟 Brand Sneakers
$95.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1412
🏫 International Primary School, 1 year
$11942