Skip to content

Cost of Living in Darwin | Australia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1635
$3755
🛋️ Without rent
$687
$2351
🏨 Rent & Utilities
$948
$1403
🍽️ Food
$506
$1307
🚐 Transport
$50.2
$133
💳 Monthly salary after tax
$3844
🏙️ Population
137k

The average cost of living in Darwin is $1635, which is in the top 22% of the most expensive cities in the world, ranked 1985th out of 9294 in our global list and 18th out of 64 in Australia.

The median after-tax salary is $3844, which is enough to cover living expenses for 2.4 months. Ranked 372nd (TOP 5%) in the list of best places to live in the world and 11th best city to live in Australia. With an estimated population of 137k, Darwin is the 16th largest city in Australia.

✈️ Closest airport5 kmDarwin International Airport
😷 Air qualityExcellent7.3 µg/m³
🎓 Best university rank1510Charles Darwin University
Cost of living in Darwin infographic

Prices in Darwin

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$57.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.97
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.21
☕ Cappuccino
$3.51
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.29

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.92
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.7
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.37
🥚 Eggs, x12
$4.15
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.82
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.7
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.54
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.38
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.95
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.97
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.08
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.59
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.19
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$2.07
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.83
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.26
🚬 Cigarette pack
$23.9
💊 Cold medicince, 1 week
$9.22
🧴 Hair Shampoo
$5.99
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.44
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.8

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.07
🎟️ Monthly ticket local transport
$56.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13.1
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.04

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$969
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$750
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1523
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1111
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$106
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$162
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$47.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.62%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$11633
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2781

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$43.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$14.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$50.9
💇 Haircut, simple
$15.2
👖 Brand Jeans
$77.8
👟 Brand Sneakers
$95.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1713
🏫 International Primary School, 1 year
$7793