Skip to content

Cost of Living in Saint Lucia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1112
$2517
🛋️ Without rent
$612
$1750
🏨 Rent & Utilities
$500
$767
🍽️ Food
$432
$1137
🚐 Transport
$72.4
$205
💳 Monthly salary after tax
$1489
💸 GDP per capita
$10566
🏙️ Population
179k

The cost of living in Saint Lucia is $1112, which is 1.51 times more expensive than the world average. Saint Lucia ranked 49th out of 197 countries by cost of living and the 134th best country to live in.

The average salary after taxes in Saint Lucia is $1489, which is enough to cover living expenses for 1.3 months.

Discover best places to live in Saint Lucia.

Cost of living in Saint Lucia infographic
Your current city
Compare with
$ USD
Monthly salary after tax

To maintain the standard of living with a salary of $1000 in Castries, you will need $901 a month in Vieux Fort - the cost of living in Castries is 1.11 times higher than in Vieux Fort.

Prices in Saint Lucia

We calculate prices for Saint Lucia as a population-weighted mean of 2 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$7.82
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$34.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.77
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.14
☕ Cappuccino
$3.84
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.07

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.9
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.35
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.54
🥚 Eggs, x12
$3.49
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.33
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.8
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$18.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$6.34
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.77
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.71
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.98
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.34
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.79
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.35
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.62
🚬 Cigarette pack
$4.64
💊 Cold medicince, 1 week
$8.13
🧴 Hair Shampoo
$6.02
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.3
👄 Toothpaste, 1 tube
$4.29

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.88
🎟️ Monthly ticket local transport
$39.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$32
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.77

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$527
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$325
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$956
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$495
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$81.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$127
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$53.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
7.35%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1401
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$956

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$54.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$46.4
💇 Haircut, simple
$7.14
👖 Brand Jeans
$76
👟 Brand Sneakers
$100
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$178
🏫 International Primary School, 1 year
$1838