Skip to content

Cost of Living in St. John's | Antigua and Barbuda

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1458
$3370
🛋️ Without rent
$709
$2064
🏨 Rent & Utilities
$749
$1307
🍽️ Food
$507
$1378
🚐 Transport
$79.7
$220
💳 Monthly salary after tax
$1003
🏙️ Population
35.5k

The average cost of living in St. John's is $1458, which is in the top 29% of the most expensive cities in the world, ranked 2608th out of 9294 in our global list and 2nd out of 2 in Antigua and Barbuda.

The median after-tax salary is $1003, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 7645th (TOP 83%) in the list of best places to live in the world and 1st best city to live in Antigua and Barbuda. With an estimated population of 35.5k, St. John's is the 1st largest city in Antigua and Barbuda.

✈️ Closest airport6 kmV.C. Bird International Airport
😷 Air qualityExcellent7.9 µg/m³
Cost of living in St. John's infographic

Prices in St. John's

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$62.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.72
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.39
☕ Cappuccino
$5.26
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.75

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.85
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.97
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.6
🥚 Eggs, x12
$4.03
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.13
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.01
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.03
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$5.58
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.54
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.57
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.83
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.9
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$4.04
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.05
🚬 Cigarette pack
$4.12
💊 Cold medicince, 1 week
$16.3
🧴 Hair Shampoo
$11.1
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.23
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.27

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.1
🎟️ Monthly ticket local transport
$65.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$32.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.1

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$794
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$535
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1500
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$979
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$109
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$171
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$52.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
8.92%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3951
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3988

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$52.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.33
👩‍⚕️ Doctor's visit
$73.7
💇 Haircut, simple
$11.2
👖 Brand Jeans
$63.5
👟 Brand Sneakers
$108
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$176
🏫 International Primary School, 1 year
$1702