Cost of Living in Galle

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$498
$1098
🛋️ Without rent
$314
$871
🏨 Rent & Utilities
$184
$227
🍽️ Food
$260
$651
🚐 Transport
$13.8
$38.6
💳 Monthly salary after tax
$166
😀 Quality of life
28
🏙️ Population
93.1K

The average cost of living in Galle is $498, which is in the top 7% of the least expensive cities in the world, ranked 8657th out of 9294 in our global list and 7th out of 10 in Sri Lanka.

The median after-tax salary is $166, which is enough to cover living expenses for 0.3 months. Ranked 8322nd (TOP 90%) in the list of best places to live in the world and 9th best city to live in Sri Lanka. With an estimated population of 93.1K, Galle is the 8th largest city in Sri Lanka.

Why living in Galle costs 3 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Galle for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport 12 km Koggala Airport
😷 Air quality Moderate 28.9 µg/m³
Cost of living in Galle infographic

Share this infographic!

Prices in Galle

Prices for goods and services in Galle are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$2.68
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$20.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.81
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.42
 Cappuccino
$2.63
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.68
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$137
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$139
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$198
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$153
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$34.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$53.7
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$11
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
17.02%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1203
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$851
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.21
🎟️ Monthly ticket local transport
$9.94
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.13
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.05
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.72
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.46
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
🥚 Eggs, x12
$1.82
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.32
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.05
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.32
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.92
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$5.76
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.06
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.15
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.25
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.29
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.94
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.62
🚬 Cigarette pack
$7.62
💊 Cold medicince, 1 week
$0.78
🧴 Hair Shampoo
$1.7
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.95
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.48
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$6.46
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.71
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11.4
💇 Haircut, simple
$1.88
👖 Brand Jeans
$24.9
👟 Brand Sneakers
$60.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$32.7
🏫 International Primary School, 1 year
$4132

Cost of living in other countries

Galle

Cost of living